Wulkany Indonezji

Indonezja przyciąga z roku na rok coraz więcej turystów dosłownie z całego świata. Nie bez powodu! Jest przecież niezwykle malowniczym i egzotycznym krajem o wyjątkowym wulkanicznym krajobrazie, ponieważ znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie erupcji wulkanicznych i wzmożonych trzęsień ziemi. Ten wyspiarski kraj osiąga powierzchnie ponad 1 900 000 kilometrów kwadratowych i liczy ponad 17 000 wysp i wysepek, w tym na około 6000 zamieszkują ludzie – niektóre z nich nie maja nawet swojej nazwy. Jest jedynym miejscem na ziemi, które kusi turystów ogromna ilością wulkanów- na całym świecie jest 600 wulkanów, a w samej Indonezji 167, przy czym większość z nich jest czynna i bardzo aktywna. Wulkany stanowią niesamowita atrakcje turystyczna, jednak nie należy zapominać o niszczycielskiej sile tego przerażającego tworu natury. Jakie są najpiękniejsze wulkany Indonezji i gdzie wybrać się na trekking?

Gunung Merapi
Jest to najaktywniejszy wulkan w całej Indonezji. Jednak fakt ten nie stoi na przeszkodzie zdobywcom wulkanów na Jawie. Ma 2911 m nad poziomem morza, a wejście zajmuje około 4-5 godzin (oczywiście w zależności od tępa i predyspozycji) – trasa dzieli się na kilka części – z początku może się wydawać ze jest to zwykły spacer po asfalcie, ale im wyżej tym stromiej i stąpa się po pyle wulkanicznym wśród wszędzie unoszącego się dymu. Ze szczytu Merapi można oglądać jeden z najpiękniejszych wschodów słońca na świecie, dlatego turyści często wybierają się nocą na szczyt. W czasie wzmożonej aktywności wulkanu, wszystkie trasy na szczyt są pozamykane i strzeżone. Ze szczytu można podziwiać inny, wyższy wulkan, który nazywa się Gunung Merababu, czyli Góra Popiołu.

Agung
Wulkan Agung to jednocześnie najwyższy szczyt wyspy Bali – zalicza się do stratowulkanów i jest jak najbardziej wulkanem czynnym. Ostatnia erupcja tego wulkanu miała miejsce w 1964 roku, kiedy to w wyniku erupcji zginęło ponad 12 000 osób. Niszczycielska siła wybuchu spowodowała również to ze wulkan stracił swój szczyt tracąc przy tym 100 metrów na wysokości, a krater wulkanu ma głębokość 200 metrów oraz średnicę 500 metrów. Wulkan wykazuje naprawdę duża aktywność i co jakiś czas można zaobserwować duże ilości dymu oraz wulkanicznego popiołu. Na zboczu wulkanu Anung – na wysokości około 900 m n.p.m. znajduje się pochodzący z X wieku kompleks kilkudziesięciu świątyń, które koniecznie warto zobaczyć będąc tam na miejscu. Chcąc obejrzeć zespół świątyń, można zrobić to tylko i wyłącznie z zewnątrz, ponieważ turystom nie wolno wchodzić do środka. W świątyniach po dziś dzień odbywają się bardzo ważne ceremonie religijne.

Rinjani
Jest drugim co do wielkości wulkanem Indonezji, a znajduje się na wysokości 3726 m nad poziomem morza. Usytuowany jest na wyspie Lambok, miedzy wyspami Bali a Sumbawa, na terenie niezwykle malowniczego Parku Narodowego Gungung Rinjani. Wulkan ten jest jedna z najbardziej popularnych trekkingowych destynacji. Kaldera wulkanu, czyli wielkie zagłębienie w szczytowej części wulkanu, jest ogromna – jej wymiary to 6 na 8 kilometrów. We wnętrzu tejże kaldery znajduje się jezioro Segara Anak, natomiast na samym środku jeziora, wulkaniczny stożek Baru Jari. Stożek ten osiąga wysokość ponad 150 metrów – w ostatnich latach jest on bardzo aktywny. Wybierając się na trekking na Rinjani, warto obserwować teren na bieżąco i zbierać informacje na temat bieżącej sytuacji, ponieważ podczas wzmożonej aktywności wulkanu zamykany jest również cały Park Narodowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *