Wyspy Archipelagu Filipińskiego

Filipiny to jedno Państwo, które się składa z 7 tysięcy wysp archipelagu. Archipelag Filipiński znajduje się na Oceanie Spokojnym, zaś jego sąsiadami są: Indonezja, Malezja, Wietnam oraz Chiny. Cały ten archipelag znajduje się w strefie tajfunów i trzęsień ziemi. Wpływa to jednak na różnorodność przyrody, która tam występuje.

Każda z tych wysp jest inna. Niektóra zamieszkała a niektóre nie. Najważniejsze wyspy to Luzon, Visayas, Mindanao. Z nich największe są Luzon i Mindanao, gdzie zajmują 2/3 filipińskiego Państwa. W tym jednak 70% zajmują pasma górskie. Największym szczytem jest góra Apo, która wznosi aż trzy tysiące metrów nad poziomem morza.

Preferuje się tam klimat równikowy. Monsuny są ciepłe i wilgotne.  Wszystko to sprawia, że podczas pory deszczowej często są tu deszcze i rzeki są ponad normę wypełnione wodą. Temperatura waha się między 26-28 stopni C. 

Brzegi skaliste posiadają bardzo fajne rafy koralowe. Na terenie wysp znajduje się także Rów Filipiński, który sięga setki tysięcy w głąb Ziemi. Wybuchają tam jednak ciągle wulkany. Czynnych jest aż 4o sztuk.

Pogoda najlepsza jest w porze suchej, mało deszczu a temperatura bardzo wysoka.  Sięga nawet średnio do ponad 30 stopni C. Najlepiej odwiedzać to miejsce w okresie od października do kwietnia.

Powierzchnię 30% zajmują lasy. Lasy typu: sosnowe, tropikalne, równikowe lub trawiaste. Znajduje się tam ponad 10 tysięcy różnych roślin i zwierząt.  Najczęściej można tam spotkać nietoperze, małpy i czasem groźne węże jak pyton czy kobra królewska. Nierzadko można spotkać tam także krokodyle. Zamieszkują wody delfiny, żółwie oraz barakudy.

Warto na tych wyspach zwiedzić:

– ryżowe tarasy

– nieziemskie ogrody w Davao

– zawieszony cmentarz na klifie w Sagadzie

– piękne architektury można zobaczyć w Vigan

– Kościół barokowy św. Tomasza w IIoilo

-czekoladowe wzgórze na wyspie Bahol

– jaskinia w Centralnej Kordylierze

Każda wyspa jest warta odwiedzenia, ale to od nas samych zależy, co wybierzemy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *